حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

تولید کننده لوله فولادی و سینی کابل
49986000021

با مـا در تمـاس باشـید

انتخاب جهت گلخانه

شرایط و مکان مناسب احداث گلخانه

شرایط لازم برای احداث گلخانه

محل احداث گلخانه و ویژگی‌های آن​

شرایط و مکان مناسب احداث گلخانه شرایط و مکان مناسب احداث گلخانه

انتخاب محل احداث گلخانه

برای کسب سود بیشتر در کشت گلخانه ای، باید به انتخاب مکان و جهت گلخانه دقت کنیم. احداث گلخانه به محاسبات دقیق و تخصص کافی جهت انتخاب نوع سازه گلخانه و نحوه ساخت آن دارد. رعایت هر کدام از موارد گفته شده باعث رونق کسب و کار و تولید محصولات با کیفیت می‌شود. اگر قصد ساخت گلخانه را دارید یا می‌خواهید در این زمینه اطلاعاتی را کسب کنید؛ به شما پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید.

انتخاب جهت گلخانه

 • 1. زاویه تابش نور خورشید

به علت متغیر بودن جهت تابش نور خورشید در طول شبانه روز، باید راه حل مناسبی را برای تعیین جهت و فرم گلخانه در نظر بگیریم. برخی از اسکلت‌های گلخانه به علت جنس و فرم خاصی که دارند، نور خورشید را جذب کرده و باعث می‌شوند عمل فتوسنتز در شرایط مطلوبی انجام نگیرد. به همین منظور اندازه، فرم و جنس سازه گلخانه باید با زاویه تابش خورشید مطابقت داشته باشد؛ که این امر به بررسی‌های دقیق و علمی نیاز دارد. امروزه لوله های گالوانیزه که با نام لوله گالوانیزه گلخانه شناخته می‌شوند برای ساخت گلخانه،مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

 • 2. نوع محصول
 •  انتخاب محصول هدفی که باید کشت شود؛ بسیار مهم است چرا که برخی از گیاهان باید مقدار مشخصی نور را در طول روز جذب کنند ولی برخی دیگر به میزان کمتری از نور خورشید نیاز دارند.
 • 3. جهت باد 
 • جهت وزش باد و باران بر انتخاب جهت گلخانه موثر است. باید از ورود باران از طریق دریچه‌های تهویه جلوگیری شود. به طور معمول جهت احداث گلخانه بر خلاف جهت غالب باد ساخته می‌شود.
 • 4. شکل زمین
 •  جهت شمالی-جنوبی یکی از بهترین جهت‌ها برای ساخت گلخانه است. بعضی مواقع به دلایلی از جمله متراژ و شکل زمین، نمی‌توانیم گلخانه را در این راستا بسازیم؛ در این حالت باید گلخانه را در نزدیک‌ترین حالت ممکن به جهت اصلی بسازیم تا از مزایا و قابلیت‌های ساخت گلخانه در جهت شمالی-جنوبی بهره ببریم. 

بهترین جهت برای احداث گلخانه

برای افرادی که در حوزه پروش گیاهان گلخانه‌ای فعالیت دارند ممکن است این سوال پیش بیاید که دستورالعمل احداث گلخانه و انتخاب جهت گلخانه باید به چه صورت باشد؟ به این دلیل که هر یک از این جهات شرایط خاصی برای محصولات داخل گلخانه به وجود می‌آورند و طراحی گلخانه باید با در نظر گرفتن مختصات جغرافیایی منطقه مورد نظر صورت بگیرد. به طور کلی مکان مناسب برای راه اندازی گلخانه در دو جهت زیر صورت می‌گیرد:

 • 1. گرایش شمالی-جنوبی

در بیشتر کشورها به دلیل زاویه تابش نور خورشید از جهت شمالی-جنوبی استفاده می‌کنند. زیرا در این حالت مقدار مناسبی از نور به گیاهان می‌رسد. بیشتر گلخانه‌ها در ایران نیز، در این جهت ساخته می‌شوند تا با دریافت میزان تنظیم شده نور خورشید، شرایط اقلیمی مناسب برای رشد محصولات فراهم شود.

 • 2. گرایش شرقی-غربی

از این گرایش در کشورهایی استفاده می‌شود که عرض جغرافیایی در آن‌ها بیشتر از 35 درجه شمالی باشد. مثلا در کشور روسیه که آب و هوای سرد دارد و زاویه تابش نور خورشید مایل است، این گرایش بهترین جهت برای احداث گلخانه است. اما در کشورهای گرمسیر که عرض جغرافیایی آن‌ها پایین‌تر از 35 درجه است، این گرایش کاربرد ندارد زیرا باعث تابش بیش از حد نور خورشید  به گیاهان و باعث نابودی آن‌ها می‌شود.

محل احداث گلخانه و ویژگی‌های آن
محل احداث گلخانه و ویژگی‌های آن
 • 1. گلخانه را روی زمین مسطح بسازید

یکی از نکات مهم در انتخاب مکان مناسب برای گلخانه، زمین آن می‌باشد. سعی کنید که زمین مورد نظر مسطح بوده و شیب نداشته باشد. زیرا شیب کف گلخانه باعث تجمع هوای سرد در سطح پایین‌تر گلخانه شده و این کار عملیات کشت را دشوار می‌کند.

 • 2. زهکش مناسب داشته باشید

زمین گلخانه باید زهکش مناسب داشته باشد به خصوص در گلخانه‌هایی که کشت گیاهان در بستر خاک گلخانه انجام می‌گیرد، نداشتن زهکش مناسب باعث کندی رشد محصولات به دلیل کاهش جذب مواد غذایی و رشد ضعیف ریشه می‌شود. ساخت گلخانه در این زمین‌ها توصیه نمی‌شود و یکی از راه‌کارهای رفع این مشکل خاک ریزی کف گلخانه و یا کشت گیاهان در داخل گلدان‌هایی متناسب با حجم ریشه گیاه است.

 • 3. گلخانه را در کنار منابع آب با کیفیت احداث کنید

کیفیت آب مورد استفاده برای کشت گیاهان در گلخانه بسیار اهمیت دارد و عدم استفاده از آب مناسب می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. منابع زیادی از جمله چاه، رودخانه، آب شهری و چشمه برای تامین آب گلخانه وجود دارند که در این میان آب چشمه و رودخانه ممکن است آلوده به عوامل بیماری‌زا باشند و آب شهر هم گران بوده حاوی فلوراید و کلر است؛ بنابراین چاه بهترین گزینه است. توجه نمایید که قبل از احداث گلخانه آب زمین مورد نظر را آزمایش کنید تا در صورت وجود مشکل اقدامات لازم را انجام دهید.

 • 4. از درختان بلند دوری کنید

زمینی را انتخاب کنید که در اطراف آن درختان بلند وجود نداشته باشد زیرا این درختان مانع ورود نور به گلخانه می‌شوند که این موضوع می‌تواند رشد گیاهان را با مشکل مواجه کند. همچنین در صورت وزش باد و افتادن شاخه درختان، سازه گلخانه آسیب خواهد دید.

 • 5. گلخانه خود را در نزدیکی شهر و مراکز فروش احداث کنید

زمین مورد نظر را نزدیک شهر انتخاب کنید تا امکان دسترسی به جاده، نهاده‌ها و مراکز فروش وجود داشته باشد. در این صورت با صرفه جویی در هزینه‌های حمل و نقل، سود آوری شما بیشتر خواهد شد.

 • 6. امکانات اولیه زیربنایی را مد نظر قرار دهید

امکاناتی از قبیل برق، راه، گاز و تلفن باید در محل احداث گلخانه وجود داشته باشند. در این میان تامین سوخت اهمیت زیادی دارد. گلخانه‌هایی که از لوله‌های گاز دورند مجبور به استفاده از گازوئیل و نفت برای گرم کردن فضای گلخانه مخصوصا در فصول سرد سال می‌شوند. این منابع انرژی علاوه بر گران بودن باعث آلودگی هوا شده و هزینه‌ها را افزایش می‌دهند. همچنین وجود ژنراتور برق نیز ضروری است تا در صورت قطع برق سیستم گرمایشی گلخانه خاموش نشود.

 • 7. زمینی را انتخاب کنید که در آینده امکان توسعه آن وجود داشته باشد

در احداث گلخانه، قطعه زمین انتخابی بایستی بزرگتر از نیازهای اولیه در نظر گرفته شود تا در صورت گسترش محصولات زیر کشت، امکان توسعه آن وجود داشته باشد.

کلام پایانی
بهترین جهت برای احداث گلخانه

هر یک از گیاهان برای رشد به شرایط مطلوبی از نظر دما، نور، آبیاری، نوع خاک، میزان رطوبت و … نیاز دارند. امروزه این شرایط در تمام فصول سال از طریق ساختمانی به نام گلخانه ایجاد می‌شود. سازه اصلی این ساختمان اکثرا شامل لوله گلخانه و پروفیل گلخانه است که با داشتن پوشش گالوانیزه برای تحمل رطوبت گلخانه بسیار مناسبند. امروزه کارخانه‌های زیادی در زمینه تولید این لوله‌ها فعالیت می‌کنند. گروه صنعتی پی جی کو (هلدینگ پتروگرایش) یکی از تولید کنندگان لوله گلخونه در کشور است که با ارائه فاکتور رسمی کیفیت محصولات تولیدی خود را تضمین می‌کند. اگر قصد خرید لوله گلخانه از پی جی کو را دارید می‌توانید برای مشاوره رایگان با مشاوران فروش این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

جهت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن  تماس بگیرید
امتیاز به نوشته
 • کیفیت نوشته
3
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *